Nieszczęśliwe wypadki podczas jazdy samochodem mogą przydarzyć się każdemu z nas. Dlatego w naszym kraju obowiązkiem jest kupienie ubezpieczenia OC, to znaczy odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ono rekompensatę szkód, które powstały podczas kolizji albo wypadku na trasie, zarówno materialnych jak i osobowych. Trzeba wiedzieć, że polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego posiadacza. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest określony ustawowo toteż w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie wyglądać to bardzo podobnie.

 

Poszkodowany podczas wypadku lub kolizji ma prawo domagać się naprawy auta lub ubiegać się się o wypłatę odpowiedniej rekompensaty, jaka pójdzie na naprawę. Istnieje wariant gotówkowy lub bezgotówkowy takiej wypłaty. W przypadku wariantu bezgotówkowego zakład ubezpieczeniowy pokrywa koszt naprawy, zaś posiadacz auta nie musi brać udziału w rozliczeniach. Poszkodowany w stłuczce może też spodziewać się pokrycia kosztów na holowanie pojazdu do odpowiedniego warsztatu lub wynajęcia auta zastępczego. Sporo informacji nawiązujących do rozliczeń ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest możliwość znaleźć na ciekawym blogu robakubezpieczenia.pl. Pamiętajmy, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, a jeśli nie dotrzyma tego terminu, jest zobowiązany poinformować o tym osobę poszkodowaną. Ważne jest też to, iż zakład zajmujący się ubezpieczeniami powinien w takim przypadku wypłacić bezsporną część rekompensaty, zaś wypłata pełnego odszkodowania nie może trwać więcej niż dziewięćdziesiąt dni od daty złożenia zawiadomienia o szkodzie w wyniku wypadku. Ważną informacją jest również fakt, że ubezpieczenie OC nie działa tylko w przypadku szkody , która powstała w trakcie jazdy autem.

 

Za szkodę, która powstała w wyniku ruchu samochodu jest uważana też szkoda wyrządzoną w trakcie wsiadania oraz wysiadania z auta. Dotyczy to też takich zdarzeń, jak rozładunek czy załadunek towarów a także w trakcie postoju lub garażowania samochody. Ubezpieczenie OC posiada liczne wykluczenia odpowiedzialności. Firma ubezpieczeniowa ubezpieczeniowy1.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie powstały w przewożonych ładunkach albo bagażach. Należy tu wymienić szczególnie stratę gotówki, elementów biżuterii czy wielu innych wartościowych rzeczy. W związku z powyższym, ubezpieczenie OC ochrania kierowcę w całym okresie trwania polisy. Winny wypadku lub kolizji drogowej może być pewnym, że wszystkie wywołane przed niego uszkodzenia będą w jego imieniu zrekompensowane przez firmę ubezpieczeniową. Należy tu wspomnieć, że wyróżnia się szkody częściowe oraz całkowite. Szkoda częściowa polega na tym, że awarie samochodu są małe oraz istnieje możliwość je naprawić w opłacalny sposób.

 

Natomiast szkoda całkowita jest równoznaczna z tym, iż samochody całkowicie nie opłaca się naprawiać a także przywracać jego stan pierwotny. To więc sytuacja znacznie bardziej problematyczna dla właściciela. Należy pamiętać, iż szkoda całkowita oznacza, iż zakład ubezpieczeniowy nie zajmie się naszym uszkodzonym samochodem, który wtedy będzie już nazywany wrakiem. Firma ubezpieczeniowa nie przejmuje go, ale zazwyczaj odlicza jego szacunkową wartość od sumy rekompensaty. Oczywiście posiadacz wraku może go sprzedać, co zwykle znaczy użycie różnych nieuszkodzonych elementów wyposażenia w kolejnym samochodzie.

Źródło: o-ubezpieczeniach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *