W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie palladem cały czas wzrasta. Ten bardzo rzadki metal jest używany bardzo często jako materiał do jubilerskich wyrobów, lecz również jako metal inwestycyjny. Można śmiało powiedzieć, że pallad jest bliskim krewnym platyny a także złota. Na światowych rynkach koszt tego kruszcu bez przerwy idzie do góry, a w ciągu ostatnich dwóch lat ceny palladu uległ podwojeniu. Co powoduje, że jest tak popularny zaś jego wartość, jest znacznie wyższa od wartości złota?

 

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 46. Na znanej wszystkim Tablicy położony jest między rodem a srebrem, co daje mu miejsce pośród platynowców. Ta grupa pierwiastków charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na oddziaływanie szeregu substancji. Platynowce biorą także udział w katalizie bardzo wielu reakcji. Choć pallad jest bardzo często spotykanym platynowcem na naszej planecie to i tak jest o wiele rzadszy od srebra czy złota. Cena za pallad jest tak duża nie tylko z powodu jego rzadkości. Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest fakt, iż pallad niemal nie występuje w czystej postaci.

 

Najczęściej, by go pozyskać, należy poddać procesowi rafinacji inne pierwiastki. Oczyszczanie bardzo podnosi wartość wydobycia. Liderami w wydobyciu tego rzadkiego pierwiastka na świecie są dziś Rosja, Południowa Afryka, Kanada oraz Stany Zjednoczone. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest używany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota. Zachowując swoją szlachetność, ma niezwykłą zdolność do usuwania żółtego odcienia. Stosuje się go również do produkcji mechanizmów do zegarków, luster w przyrządach naukowych.

 

Pallda jest też używany w dziedzinie stomatologii. Pallad używany jest także w produkowaniu wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do produkcji laptopów oraz komórek. Bardzo wielu doświadczonych kierowców kojarzy pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, bo tak się specjalistycznie nazywają, są bardzo ważnym elementem układu wydechowego wszystkich bez wyjątku pojazdów spalinowych a także hybrydowych. To dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są zamieniane w mniej szkodliwy dwutlenek węgla, parę wodną czy też azot. W ostatnich latach na przemysł motoryzacyjny nakładane są wyjątkowo restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość aut to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą być wyposażone w katalizatory spalin. Mając na uwadze ilość produkowanych aut a do tego ograniczone wydobycie tego kruszcu łatwo wyjaśnić skąd bierze się wysoki kurs palladu na światowych giełdach. Myśląc skąd tak wysoki koszt palladu, pojawia się całkiem prosta odpowiedź: pozytywny wpływ na ekologię a ponadto jego wyjątkowe cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali szlachetnych wyróżnia się niezwykłym połyskiem, większą twardością a także wytrzymałością oraz niższą masą niż platyna. Dzięki temu, że nie reaguje z wodą a także tlenem jest całkiem odporny na zjawisko korozji. W najbliższym czasie koszt palladu z pewnością pójdzie w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *