Dobra płynące z użytkowania sauny były znane już ludziom w starożytności. Jest to sprawdzony sposób na właściwe zadbanie o własne zdrowie jak również cudowne odprężenie. Chociaż istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne do korzystania z producent saun fińskich, z którymi powinniśmy się zapoznać oraz w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem, to większość ludzi może cieszyć się jej pozytywnym działaniem.

 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje saun: saunę suchą, czyli fińską a ponadto saunę parową, zwaną także sauną rzymską. Nie licząc tych dwóch saun będziemy mogli zobaczyć też między innymi saunę na podczerwień (infra red) lub saunę solną. Sauna fińska odróżnia się tym, że temperatura powietrza mieści się pomiędzy 60 a 110 stopni Celsjusza, a wilgotność pozostaje na poziomie 5-15%. Co zyskamy, dzięki regularnym sesjom w saunie? Z pewnością polepszy się nasza odporność! Dzięki całkowitemu rozluźnieniu naszych mięśni odczujemy relaks, pozbędziemy się stresu i niepożądanych skutków codziennych zmartwień.

 

Sesje w saunie pomogą nam oczyścić skórę i ciało z toksyn a ponadto posiada bardzo dobry wpływ na ludzki układ krążenia, ciśnienie a także pracę serca. Jeszcze jedną pozytywną cechą sauny jest fakt, że podczas pobytu spalamy dość dużą ilość kalorii, a to ma przełożenie na wygląd naszej sylwetki. Jak przygotować się na pobyt w saunie? Musimy zdjąć całe ubranie wraz z bielizną, biżuterią a także obuwiem. Najlepiej, dla zachowania higieny wziąć szybki prysznic a także osłonięci ręcznikiem będziemy mogli zacząć naszą sesję. Warto zabrać z sobą jeszcze jeden ręcznik, na którym możemy usiąść. W saunie nie powinniśmy siedzieć dłużej niż 15 minut. Mówi się, żeby między ostatnim posiłkiem a wejściem do sauny fińskiej upłynęła co najmniej jedna godzina. Nie powinno się także jeść a także pić podczas sesji. Co jest jeszcze bardzo ważne, to fakt, że z sauny nierzadko będziemy korzystać z innymi osobami. Powinniśmy zachowywać się w taki sposób, by każdy w saunie mógł się zrelaksować. Po odbytej sesji trzeba ponownie wziąć prysznic. Zaleca się, aby nie używać płynów do mycia ciała oraz żeby opłukać się chłodną wodą. Powinno się odpocząć po wszystkim nawet do pół godzinki. Bardzo dobrym pomysłem jest planowanie wizyty w saunie na koniec dnia, gdy po miłym odprężeniu nie jesteśmy zmuszeni już nigdzie się spieszyć.

 

Nasz sen będzie odczuwalnie głębszy a także dużo lepszej jakości. Natomiast rankiem będziemy w pełni zregenerowani i wypoczęci. Z sauny możemy dziś korzystać w wielu placówkach. Bardzo dużo hoteli, salonów SPA czy też agroturystyk oferuje nam taką rozrywkę. Miłośnicy tej formy odprężenia mają możliwość zbudować saunę u siebie w domu albo nawet w ogrodzie. Ostatnimi czasy na ogromnej popularności zyskują sauny przenośne bądź sauny beczki. Nie powinno nas dziwić, iż tak wiele osób wybiera ten sposób na zrobienie dla siebie czegoś miłego. Praktykowane już od wielu wieków, dla wielu z nas jest wręcz tradycyjnym sposobem zadbania o swoje zdrowie. Jeśli nadal nie próbowałeś, nie czekaj dłużej i przekonaj się sam, a Twój organizm z pewnością będzie ci bardzo wdzięczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *