Szkło to taki materiał, jaki towarzyszy nam od wielu wieków. Początkowo szkło pełniło funkcje jedynie użytkowe. Z czasem jednak ludzie zaczęli dostrzegać jego niezwykle walory estetyczne. Tak narodził się doskonały pomysł na wykorzystywanie szkła jako dekoracji. Szkło zaczęto malować, obrabiać, i formować z niego ciekawe formy. Tak właśnie powstało dekoracyjne szkło. I tu należy zastanowić się, dlaczego to właśnie szkło zyskało taką popularność. Przecież, jest jednym z najkruchszych materiałów na świecie. Tak niewiele trzeba, aby uległo rozbiciu.

Jednakże z drugiej strony szkło posiada również liczne zalety, jakie biorą się z jego fizycznych właściwości. Przykładowo szkło nie wchodzi w reakcje z wieloma chemicznymi związkami. Przy tym szkło nie przewodzi prądu elektrycznego i świetnie przepuszcza promienie słońca. Wszystko to sprawia, iż szkło używane jest do tworzenia bardzo wielu form, w tym na przykład wazonów, donic, czy świeczników. Rozmawiając o szklanych przedmiotach dekoracyjnych, w pierwszej kolejności wymienić trzeba oczywiście wazony. Prawdopodobnie w każdym mieszkaniu odnaleźć możemy chociaż 1 wazon szklany. A nie zawsze stoi on wyłącznie po to, ażeby co jakis czas dawać do niego kwiaty. Oczywiście – do tego właśnie jest zaprojektowany, lecz przecież nie tylko.

Wazon wykonany ze szkła używać można do różnego rodzaju kompozycji dekoracyjnych. Przykładem mogą być np. dekoracje z zanurzonych kwiatów, nad którymi na powierzchni wody unoszą się pływające, małe świeczki. Jeszcze jednym pomysłem jest uzupełnienie wnętrza wazonu ciekawymi kamieniami a także zielonymi roślinami. Jak widzimy, wazon szklany stanowi inspirację do wykonania wielu intrygujących a także niebanalnych dekoracji. Z łatwością możemy go oprócz tego wykorzystać do bardzo wielu okazji, dostosowując kolorystykę całej kompozycji do serwetek, czy koloru obrusu. Mówiąc o szklanych wazonach, nie można koncentrować się wyłącznie na tych egzemplarzach, które zrobione są z przeźroczystego szkła. Szkło dekoracyjne pozwala bowiem produkować egzemplarze w wielu kolorach. A przykładem jest wazon czarny. Wbrew pozorom, nie jest dekoracją żałobną. Czerń jest kolorem szlachetnym, jaki zarówno samodzielnie, jak również w połączeniu z bielą, czy srebrem, potrafi zauroczyć swoim ukrytym pięknem.

Nie nadaje się on oczywiście do tych kompozycji, jakie skupiają się we wnętrzu. Nie oznacza to jednak, że nie może zachwycać. Ten wazon cudownie komponuje się z różnorodnymi roślinkami. Dotyczy to zarówno roślin zielonych, jak również wszelkiego typu roślin , które kwitną. Czerń podkreśla każdy kolor, sprawiając, że kompozycje wyglądają jeszcze bardziej elegancko. Wazon czarny, biały, czy bezbarwny – niezależnie od koloru, idealnie sprawdzi się w dekoracji wnętrza. Tyczy się to zarówno dekoracji związanych z uroczystościami, jak również z tymi, których zadaniem jest podniesienie wyglądu wnętrz.

Czytaj dalej: dekoracje ogrodowe z metalu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *