Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które wraz z upływającym czasem coraz bardziej się rozwija, gdyż istnieje zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, że miałoby ono stracić na swojej popularności, ponieważ istnieje nieustanne i duże zapotrzebowanie np na pomniki a także nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna i służyło też do odmiennych celów aniżeli służy nam dzisiaj. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, iż bloki kamienne musimy początkowo wydobyć zaś następnie poddać je specjalistycznej obróbce.

 

Współcześnie wydobyte bloki skalne są cięte na płyty o różnej grubości w zależności od ich przeznaczenia. W następnej kolejności są polerowane aby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wtedy wycina się z nich potrzebne elementy, w których kolejny raz poleruje się zewnętrzne powierzchnie a także obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki oraz nagrobki, ale również przeróżne części budowlane, które też tworzone są z różnego typu kamienia. Jeśli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one zazwyczaj tworzone ze skał metamorficznych albo magmowych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Występuje on na całym świecie częściach świata. W Polsce też występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa i w Tatrach. Granit wykorzystany jest przede wszystkim do produkcji nagrobków i pomników. Jest także wykorzystywany w budowlance, lecz zdarza się to rzadko, dlatego że w budowlance w większości stosuje się skały osadowe. Granit jest kwaśną, głębinową oraz jedno krystaliczną skałą zbudowaną z plagioklazu, kwarcu, biotytu i skalenia potasowego. Granit może mieć różne odcienie, jak szary, jasnoszary, zielony, ciemnoszary, czerwony, biały, a nawet mieć różne odcienie różu. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest bardzo łatwym w obróbce kruszcem. Przy tym szczegóły zrobione z granitu są wytrzymałe oraz pięknie się prezentują. I dlatego poza pomnikami a także nagrobkami używa się go coraz częściej również w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne oraz jeszcze kilka innych części. Dzisiaj zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak dawniej.

 

Dzisiaj rozwój w dziedzinie technologii doprowadził do tego, że pracę kamieniarza w ogromnym stopniu ułatwiają maszyny oraz różnorodne narzędzia, jakie pomagają wycinać, rzeźbić, wiercić, polerować czy szlifować. Jednak ludzka siła i ludzkie ręce w każdej sytuacji jest niezastąpiona. Z tego powodu osoby , które pragną pracować w tym zawodzie powinny odróżniać się dobrym zdrowiem i niemałym zasobem siły. Co więcej, jak w każdym zawodzie, tak także i tutaj potrzeba odpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy oraz dokładności, gdyż tylko taki zakład, który wytwarza najlepsze oraz funkcjonalne elementy, jak również konstrukcje ma szansę na przetrwanie oraz rozwój. Dziś na terenie RP w tej dziedzinie też istnieje wielka konkurencja dlatego trzeba być konkurencyjnym w każdym aspekcie, aby funkcjonować w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *