Serwer VPS (jest to skrót angielskiego terminu) ma za zadanie dzielić komputer na części, a każda część ma na celu imitację oddzielnego serwera fizycznego. Mówiąc inaczej – jest to technologia pozwalająca na stworzenie kilku wirtualnych maszyn w jednej maszynie fizycznej. Dodatkowo każdy tego typu hosting jest całkowicie oddzielony od innych. Tego typu serwery są zazwyczaj wykorzystywane przez rozbudowane sklepy online czy też większe serwisy.

Hostingi VPS są w pewnym sensie wysoce zaawansowanym systemem wirtualnym, w którym użycie stosownego oprogramowania pozwala na pełne odzwierciedlenie serwera dedykowanego (fizycznego) danego komputera. Główną różnicą w porównaniu do całkowitego serwera dedykowanego jest to, że jego możliwości w zakresie sprzętu są dostępne dla wielu użytkowników. Zdalny Admin to wielopoziomowe zadanie. Przede wszystkim oprogramowanie, na jakim działa serwer musi być cały czas uaktualniane, by prawidłowo działało. Co więcej powinno się monitorować odpowiedzi czy usługi aplikacji na konkretnym serwerze i jeśli zajdzie taka potrzeba ponaprawiać pojawiające się błędy.

Te prace są podstawą fachowej administracji, jednakże możemy je poszerzyć o takie działania jak: optymalizacja aktualnych konfiguracji i archiwizacja danych. Ważne jest by nasz hosting był właściwie chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera najczęściej wykonuje się tzw. testy penetracyjne. Jest to etyczny hacking. Zarządca serwera hackuje go w dokładnie taki sam sposób jak zrobili by to potencjalni hakerzy. Dzięki temu weryfikowane są wszystkie zabezpieczenia , które mają za zadanie chronić hosting przed tego typu niebezpieczeństwami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *