W Kościele Rzymsko-Katolickim bardzo istotnym świętem jest Wielkanoc, w momencie kiedy czcimy Zmartwychwstałego Jezusa. Natomiast to do Bożego Narodzenia przygotowujemy się znacznie bardziej jak również to na nie dużo bardziej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niezwykłego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je nawet osoby niewierzący lub jednostki innych wyznań (oczywiście jednostki te pomijają aspekty religijne powiązane z tym właśnie okresem). Czy ludzi fascynuje ta zimowa, surowa aura? Czy koniec roku oraz powiązane z tym przemyślenia i postanowienia? Czy może to, że (szczególnie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej) jest to czas, kiedy członkowie rodziny są ze sobą zwłaszcza blisko- zjeżdżają się do siebie, telefonują oraz wysyłają kartki?

Być może wszystko to razem aranżuje taką bajeczną atmosferę, która nadal urzeka wiele osób? Dla każdej osoby wierzącej odpowiedź na tego typu pytanie jest banalnie prosta – w Boże Narodzenie świętuje dzień, kiedy Bóg jako człowiek schodzi tu na ziemię.

Tak wspaniałe wydarzenie obowiązkowo musi zostać uczczone wieloma tradycjami, powiązanymi wyłącznie z tym okresem czasu. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby dom odpowiednio przygotować do świąt Bożego Narodzenia – na początek go wysprzątać, a kolejno przystroić. I choć na dzień obecny wszelkiego typu sklepy proponują różnorodne dekoracje świąteczne, jak na przykład wianki świąteczne, czy dekoracje na stół, to natomiast nic nie zastąpi zielonego drzewka czyli choinki.

W dawnych czasach jednym jedynym świątecznym drzewkiem była żywa choinka, a potem coraz częściej zastępowała ją choinka sztuczna – a ją z kolei reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednak wkrótce sporo osób się przekonało, że „nie ma to, jak prawdziwa choinka”, która wspaniale pachnie i której wyglądu żadne sztuczne drzewko nie zastąpi.

Współcześnie wielu ludzi na wsi, jeśli ma wystarczająco dużą działkę, rozsadza sobie rząd choinek, które co roku, przed Świętami, ścina. Takiej opcji nie posiadają na pewno mieszkańcy wielkich miast. Czy istnieje jakiś sposób, aby posiadać żywą choinkę w bloku, do tego jeszcze nie mając wielkiego pojazdu, żeby taką choinkę przewieź? Otóż niektóre szkółki drzew mają w swojej ofercie choinki łącznie z dostawą. Zatem nawet mieszkańcy stolicy mają możliwość radować się widokiem i zapachem takiego pięknego drzewka, wystarczy jedynie, że wprowadzą w wyszukiwarkę internetową frazę: choinki z dostawą Warszawa.

Powiada się, że jak choinkę żywą wniesie się do domu, to tak jakby już trwały Święta Bożego Narodzenia. Jednak jeszcze należy ugotować świąteczne smakołyki oraz upiec ciasta. A choinkę, chociaż jest przepiękna, powinniśmy przystroić w kolorowe bombki oraz lampki. A pod drzewkiem poukładać torby z prezentami.

A wszelkiego typu te kroki prowadzą do – Kolacji Wigilijnej. Chyba bardzo istotnym jej momentem jest podzielenie się opłatkiem, które zazwyczaj wyjątkowo wzrusza wszystkich członków rodziny. Po podzieleniu się opłatkiem cała rodzina rozsiada się do wigilijnego stołu a także spożywa dwanaście wigilijnych dań. Ten uroczysty wieczór kończy się niewątpliwie wszystkim dobrze znaną Pasterką, a więc mszą która odprawiona jest o północy.

I chociaż po Wigilii są jeszcze dwa dni Bożego Narodzenia, to jakoś Wigilia najmocniej nam w pamięci zostaje. Dlatego należy pielęgnować stare tradycje, bo posiadają one w sobie niesamowitą moc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *