Osoba, która decyduje się na przyjazd do Polski nie tylko i wyłącznie w celach turystycznych, z całą pewnością może liczyć na radę. Jest wiele instytucji, a także ludzi, którzy proponują swoją pomoc przy zorganizowaniu pobytu w Polsce. Nie zawsze są to organizacje wprost związane z urzędami a także nie zawsze muszą to być instytucje powiązane z kościołami. W czasach, gdy, w których emigracja ze względów politycznych, czy ekonomicznych stanęła się normą, na pomoc w kwestii pobytu w Polsce jest możliwość liczyć także ze strony potencjalnego pracodawcy.

 

Musimy jednak pamiętać, że to Urzędy zajmują się formalnościami tj. zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Jest to istotne, żeby osoba , która planuje przyjazd do naszego kraju na okres dłuższy aniżeli trzy miesiące, pamiętała, iż wyłącznie w Urzędach Marszałkowskich lub Wojewódzkich można starać się o takie pozwolenia. Nie wykona tego za nikogo przybywającego żadne biuro , które oferuje tak zwane załatwienie dokumentów za drobną opłatą.

 

Jeśli ktokolwiek trafi na instytucję albo osobę, która zaoferuje coś więcej niż radę w uzupełnieniu papierów, przetłumaczeniu dokumentów lub towarzyszenie w trakcie wizyty w jednym z wymienionych urzędów, powinien natychmiast zrezygnować z usług proponowanych przez tę instytucję. Bardzo dobrze byłoby również pomyśleć o zgłoszeniu próby oszustwa. Osoba, która zamierza odbyć pobyt w Polsce powinna mieć silne poczucie, że może się w niej czuć jak we własnym domu, a jeśli w dodatku powodem chęci zamieszkania w Polsce jest aspekt polityczny, powinna mieć też duże poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *