Większość ludzi w Polsce to katolicy. Niektórzy bardziej praktykujący, natomiast inni mniej. Dla katolików bardzo istotne jest uczestniczenie we mszy świętej. Msza święta jest odprawiana każdego dnia, przez 365 dni w roku, wyjątkiem jest Wielki Piątek, kiedy tej mszy nie ma w kościołach na całym świecie. Osoby wierzące przede wszystkim biorą udział w mszach świętych w różne święta oraz niedziele, gdyż jest też grupa ludzi, która systematycznie, każdego dnia uczęszcza do kościoła na mszę. W katolickich kościołach msze święte odprawia ksiądz. Msza dzieli się na kilka części.

 

Osoby w kościele odmawiają modlitwy, śpiewają psalmy a także pieśni religijne, słuchają słowa Bożego jak również kazania a ponadto przystępują do Komunii. Najważniejsza Msza, która odprawiana jest w niedzielę nazywa się sumą parafialną. Podczas mszy zbierana jest także tak zwana ofiara na tacę, są to datki na różnorodne opłaty związane z kościołem. Podczas mszy księdzu pomagają szafarze a także ministranci, czyli chłopcy, którzy chcą służyć przy ołtarzu. Ołtarz, czyli główne miejsce w kościele katolickim, z którego ksiądz odprawia nabożeństwo. Każda msza ma swoją własną formułę, której musi się trzymać odprawiający mszę. Msza kończy się błogosławieństwem, którego udziela ksiądz wszystkim wiernym, którzy są obecni w kościele.

 

W niektórych kościołach tuż przed mszą jest możliwość skorzystania ze spowiedzi, aby móc w pełni uczestniczyć w nabożeństwie, to znaczy móc przyjąć komunię, a to jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy jest się bez grzechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *